Yaklaşan Webinar: What is New in Altium Designer 21 - 24! / 29 Mayıs Saat:14:00-15:00

ALTIUM – Renesas Satış Duyurusu

ALTIUM – Renesas Satış Duyurusu

19/02/2024 Duyuru

Alanında lider, PCB tasarımı yazılımı üreticisi ALTIUM, Japonya’nın en büyük yarı iletken ve çip üreticisi RENESAS Electronics Corporation tarafından satın alınması konusunda anlaşma imzaladığını duyurmuştur.

Her iki firma tarafından yapılan basın açıklamasında, PCB konusunda dünya lideri olan ALTIUM’un tüm hisselerinin 5,9 Milyar USD karşılığında, Japonya’nın en büyük yarı iletken ve çip üreticisi RENESAS’a satışı konusunda anlaşma imzalandığı duyurulmuştur.

https://www.renesas.com/us/en/about/press-room/renesas-acquire-pcb-design-software-leader-altium-make-electronics-design-accessible-broader-market

Bu satın alma ile ALTIUM’un lider ve bulut tabanlı Elektronik PCB Tasarım yazılım platformunun RENESAS’ın Sistem-Seviyesi Entegre ve Açık Elektronik Sistem Tasarımı ve Yaşam Döngüsü Yönetim Platformuna çok önemli katkılar sağlayacağı vurgulanmıştır.

About Renesas

Renesas Electronics Corporation (TSE: 6723) empowers a safer, smarter and more sustainable future where technology helps make our lives easier. The leading global provider of microcontrollers, Renesas combines our expertise in embedded processing, analog, power and connectivity to deliver complete semiconductor solutions. These Winning Combinations accelerate time to market for automotive, industrial, infrastructure and IoT applications, enabling billions of connected, intelligent devices that enhance the way people work and live. Learn more at renesas.com. Follow us on LinkedInFacebookXYouTube, and Instagram.

About Altium

Altium, Limited (ASX: ALU) is a global software company headquartered in San Diego, California, who are accelerating the pace of innovation through electronics. For over 30 years, Altium has been delivering software that maximizes the productivity of PCB designers and electrical engineers. From individual inventors to multinational corporations, more PCB designers and engineers choose Altium software to design and realize electronics-based products.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir